Recenzja: Wespazjan. Cesarz…

Recenzja: Wespazjan. Cesarz…

Recenzja: Wespazjan. Cesarz Rzymu

Książka „Wespazjan. Cesarz Rzymu” to dziewiąta i ostatnia część powieści opowiadającej o Wespazjanie, założycielu dynastii flawijskiej oraz inicjatorze budowy wspaniałego amfiteatru – Koloseum. Tym razem autor przenosi nas do Judei i przedstawia kampanię Wespazjana, mającą na celu zdławienie rebelii żydowskiej. Co więcej, Wespazjan staje do rywalizacji o władzę w Rzymie.

Dla wielu miłośników serii będzie to „trudny” tom, z racji na fakt, że przyjdzie nam się pożegnać z postacią Tytusa Flawiusza Wespazjana. Przez dziewięć części śledziliśmy losy Rzymianina, który z nieznaczącej ekwickiej rodziny, stopniowo awansował w wojsku i administracji publicznej, by finalnie zasiąść w senacie. Brał udział w podboju Brytanii, był namiestnikiem Afryki czy ostatecznie objąć dowództwo nad armią rzymską na wschodzie, która po kilku porażkach musi pokonać fanatycznie walecznych Żydów. Wespazjan się najważniejszą osobą na wschodzie Cesarstwa.

Tak jak i w poprzednich częściach Wespazjanowi towarzyszy jego oddany druh Magnus, ukochana Cenis, brat Sabinus czy wyzwoleniec Hormus. Poznajemy nowe postaci, w tym Józefa Flawiusza, historyka żydowskiego czy piękną Berenikę – księżniczkę Judei – w której zakochuje się Tytus, a która wraz Herodem Agryppą II podstępnie oddziałuje na syna Wespazjana. Wespazjan pojawia się w Judei z niepewnym nastawieniem, z jednej strony chciałby szybko pokonać buntowników i zyskać chwałę, z drugiej jednak obawia się cesarza Nerona, który mógłby chcieć go usunąć za zbyt wielkie sukcesy. Tak jak we wszystkich częściach Czytelnik ma przyjemność brać udział w niesamowitych scenach walki m.in. oblężeniu Jotapaty, osobistych szarżach bohatera czy podchodach.

Nie brakuje naturalnie intryg i skomplikowanej polityki, która jest nieodłączną częścią fabuły wszystkich tomów. Wespazjan zdając sobie sprawą z niepewnej przyszłości swojej i Rzymu, zawiera sojusze, prowadzi korespondencję listowną czy też zapoznaje się kolejnymi znakami, które wskazują jego przyszłą wielką rolę.

Książka, podobnie jak wcześniejsze tomy, wyróżnia się niesamowitą fabułą i zgrabnym ujęciem przez autora najważniejszych informacji z biografii Wespazjana. Otrzymujemy naprawdę intrygującą historię człowieka, który jest o krok od objęcia władzy w Imperium, jednak musi zważać na każdy krok, aby nie zrobić sobie, ani najbliższym krzywdy.

Ostatni tom „Wespazjana” liczy ponad 300 stron i wydaje mi się, że autor bardzo dobrze je wykorzystał. Nie brakuje tutaj egzotyki, batalistyki, rozterek bohaterów, intryg, mistycyzmu, a przede wszystkim humoru. Naturalnie na koniec utworu autor zawarł kilka zdań sprostowania i wyjaśnił, gdzie pozwolił sobie na trochę fantazji. Absolutnie polecam książkę wszystkim, którzy zaczęli serię.

Domyślny sidebar

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici #ksiazki #recenzja

Comments are closed.