Prawaki: W Polsce nie ma…

Prawaki: W Polsce nie ma…

Prawaki: W Polsce nie ma neonazizmu i nie powinniśmy rozdmuchiwać pojedynczych przypadków.

Życie:

Neonaziści robią urodziny Hitlerowi
Neonazista z Polski związany z grupą odpowiedzialną za groźnie śmiercią księciu Harremu

I teraz to:

„Klimat się zmienił. Niektórzy nowi bracia, zamiast broni sportowej i czarnoprochowej, pokupowali sobie strzelby i karabiny maszynowe. A w maju na naszym turnieju pojawili się przyjezdni. Rosłe chłopy, wszyscy w mundurach. Zapytałem jednego, kim jest, upierał się, że „żołnierzem wyklętym”. Na turniejach zawsze sprzedaję tarcze. Pieniądze idą do wspólnej skarbonki, bracia też muszą płacić. Ale ci przyjezdni nie chcieli. Tłumaczyli, że na strzelnicę zaprosił ich sam burmistrza Raszkowa Jacek Bartczak. Potem na naszych imprezach zacząłem widywać ich częściej. Kiedyś zobaczyłem pod strzelnicą zaparkowane samochody, choć bractwo nie miało tego dnia strzelania. Poszedłem zobaczyć. Z 20 ich było. Strzelali z kałasznikowów, z mosinów, strzelby gładkolufowej, z glocków. Wywiesili sobie wielki transparent „Śmierć wrogom ojczyzny”. I zapytali, co tu robię. Odpowiedziałem, że jestem u siebie i to oni powinni się przedstawić. Przedstawili się, że są ze Stowarzyszenia Narodowo-Patriotycznego im. Błyska z Odolanowa, to niedaleko stąd. I że burmistrz im pozwolił. A teraz to już w prawie każdy weekend walą z kałachów. Nikt braci kurkowych nie pytał o zdanie. A poza tym strzelnica jest przystosowana do broni sportowej, nie do kałasznikowów. Oni zużywają całe wiadra kul. Na torze, gdzie ćwiczą strzelanie dynamiczne, czyli bieganie i celowanie z różnych pozycji, pociski rykoszetują, mnóstwo tam dziur w płocie. A za płotem na lewo boisko sportowe i pole. Raz rolnikowi kula przeleciała dwa metry od głowy.

*

– Zobacz, jak zapraszali na 73. rocznicę bitwy odolanowskiej [to wtedy został rozbity przez UB oddział Błyska]. Napisali: „Pamięć to twarda skała”. Widzisz? – emocjonuje się Filip.

– A co w tym strasznego?

– To fragment piosenki o Rudolfie Hessie neofaszystowskiego zespołu Honor. Zaczyna się tak: „Teraz, choć tutaj Ciebie nie ma, Wiatr wieje w stronę minionych dni/ Chwil, które były najważniejsze/ Chwil, które niosły z sobą pogrom żydowskiej krwi”. „Pamięć to twarda skała” to też jeden z ulubionych cytatów kiboli Lecha. Kto jest ze środowiska, będzie wiedział, a inni nie muszą. Tylko dla kumatych. Ja w środowisku trochę siedziałem, więc skojarzyłem.

– Stowarzyszenie jest powiązane z kibicami Lecha?

– Tu wszystko jest powiązane. Współpracują także z ostrowską Młodzieżą Wszechpolską. Z wiarą Lecha też są blisko, choćby przez skarbnika Wojciecha Czerniaka, kibica. Na witrynie kibicowskiego sklepu Lecha Fanatyk w Ostrowie wiszą plakaty zapraszające na wydarzenia Stowarzyszenia im. Błyska. A w tym sklepie pracuje też autor wszystkich tych neonazistowskich graffiti, które pojawiły się ostatnio w Ostrowie i Raszkowie.

*

Tutaj na zakładzie fryzjerskim było niedawno „Zabić LGBT”. Zapytaliśmy panie fryzjerki, czy możemy to zamalować, szef się zgodził. Wzięliśmy farbę i poszliśmy w nocy. Radiowóz podjechał: „Malujecie czy zamalowujecie”? Na kebabie pojawił się napis „Oświęcim dla imigrantów”. Właściciel zamknął interes, bo się wystraszył. Większość tych napisów maluje Adrian, sprzedawca z kibicowskiego sklepu Fanatyk, lokalny neonazista.

*

13 października na spotkaniu przedwyborczym burmistrz Jacek Bartczak opowiadał między innymi o uchodźcach:

„To co, taki przyjedzie do Polski, dostanie socjal i jeszcze będzie obmacywał moją sąsiadkę?”.

Filip podniósł rękę i zapytał, dlaczego burmistrz zaprasza na strzelnicę antysemicką i skrajnie prawicową organizację.

Burmistrz na to, że on również jest nacjonalistą.

Z nagrania: „To jest stowarzyszenie narodowe, czyli patriotyczne. A ja się nie wstydzę słowa Polak. Nie jestem Europejczykiem, tylko Polakiem. Oni kultywują narodowe tradycje polskie, nie internacjonale, nie multi-kulti, jestem z tego dumny”.

Jacek Bartczak był już burmistrzem Raszkowa trzy kadencje, teraz zaczyna czwartą. W ostatnich wyborach nie miał kontrkandydata. Dawno temu był w Platformie Obywatelskiej, ale od dekady startuje z własnego komitetu”.

http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,24251136,dobrzy-polacy-maluja-swastyki-jak-skrajna-prawica-zdobywa.html

#bekazprawakow #neuropa #polska #swiat

Comments are closed.