Na Węgrzech odkryto prawdziwy…

Na Węgrzech odkryto prawdziwy…

Na Węgrzech odkryto prawdziwy skarb

Na Węgrzech odkryto prawdziwy skarb – blisko 7 tysięcy monet, które datowane są głównie na XV-XVI wiek. Wśród monet są jest także obiekt rzymski.

Węgierskie muzeum „Ferenczy Múzeumi Centrum” prowadziło w latach 2019-2020 badania archeologiczne na stanowisku średniowiecznym, w miejscowości Újlengyel w gminie Pest. W pierwszym roku natrafiono jednie na 150 monet, w grudniu 2020 odkryto nowy zestaw monet. Znajdował się on np. w pękniętym garnku w niedalekiej odległości od poprzednich znalezisk.

Znaleziska to głównie monety Macieja Korwina (1458-1490), Władysława II Jagiellończyka (1490-1516) i Ludwika II Jagiellończyka (1516-1526). Badacze oceniają, że skarb zakopano zapewne około 1526 roku, w związku z bitwą pod Mohaczem.

Przechodząc do artefaktów rzymskich – wśród monet znajdował się denar cesarza Lucjusza Werusa, współrządcy Marka Aureliusza w latach 161-169 n.e.

Na Węgrzech odkryto prawdziwy skarb

#rzym #antycznyrzym #imperiumromanum #historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #listaimperiumromanum #ciekawostkihistoryczne #ancientrome #wojsko #europa #swiat #militaria #venividivici

—————————————————————————–
Podobają Ci się treści? Wesprzyj IMPERIUM ROMANUM!

Dotacje

Comments are closed.