Krótka historia o tym, jak…

Krótka historia o tym, jak…

Krótka historia o tym, jak człowiek cofnął miliony lat ewolucji i zmniejszył ssaki – znalezisko

„Gdziekolwiek pojawili się ludzie, tam gatunki dużych zwierząt wymierały” – piszą naukowcy w najnowszym „Science”. Jeśli tak dalej pójdzie, największym żyjącym ssakiem lądowym świata zostanie… krowa.

Polecam znalezisko. Poniżej fragmenty

Na przykład średnia masa ssaków lądowych żyjących w opanowanej przez człowieka Ameryce Północnej spadła z 98 kg do ledwie 7,6 kg.

Naukowcy obliczają, że jeśli się nie pohamujemy, to w ciągu kilkuset lat średnia masa ssaków żyjących w Ameryce Północnej (która w porównaniu z Europą ciągle jest dzika i bezludna) spadnie do 4,9 kg. Globalnie rzecz biorąc, przeciętny ssak lądowy będzie wielkości yorkshire terriera. A największym zostanie krowa.

Uczeni podkreślają, że takiego selektywnego wymierania gatunków, jak w ostatnich kilkudziesięciu tysiącach lat nie było przez wcześniejsze dziesiątki milionów lat. Człowiek w błyskawicznym tempie cofa więc ewolucję ssaków. Ta gromada zwierząt opanowała świat po zagładzie wielkich gadów spowodowanej przez planetoidę, która blisko 66 mln lat temu uderzyła w Ziemię.

#swiat #biologia #zwierzaczki #przyroda #nauka #gruparatowaniapoziomu #liganauki #ligamozgow #mikroreklama

Comments are closed.