I cyk, najwyższy szczyt…

I cyk, najwyższy szczyt…

I cyk, najwyższy szczyt drugich co do wysokości gór w Afryce zaliczony. Toubkal ma 4167m nad poziomem morza i znajduje się w górach Atlas, Maroko.

Naszą wyprawę rozpoczęliśmy w Imlil (1740m n.p.m.) i po sześciu godzinach doszliśmy do schroniska (3207 m n.p.m.). W sumie około 13km drogi i 1467m przewyższenia, a to wszystko z ciężkim plecakiem. Zjedliśmy obiad i o 20 poszliśmy spać. Pobudka 4:30, śniadanie i o 5:30 zaczęliśmy zdobywać szczyt. Przez 2 godziny było jeszcze całkowicie ciemno więc niezbędna była czołówka. Trasa była trudna – śnieg, lód i skały. Wąskie przejścia i strome zbocza. Momentami człowiek się zastanawia co on tutaj robi. Jeden nierozważny ruch i … Niby tylko kilometr drogi ale też kilometr pod górę. Trasa na szczyt zajęła nam 3:45h co podobno jest poniżej średniej „turystycznej”. Na górze wytrzymaliśmy z 10 minut, bo temperatura odczuwalna to jakieś -15 stopni Celsjusza, a byliśmy zmęczeni i zmarznięci wchodzeniem. Zeszliśmy do schroniska w jakieś 2 godziny. Szybki lunch i tego samego dnia wróciliśmy do Imlil, jak nam się to udało? Nie mam pojęcia ( ಠ_ಠ)

Dzisiaj zdycham ze zmęczenia i bólu mięśni ale było warto. Jeżeli ktoś lubi „lekko” ekstremalne warunki górskie to polecam ten szczyt 🙂

pokaż spoiler #chwalesie #gory #fotografia #mojezdjecie #dziendobry #maroko #afryka #swiat #podroze #wygryw

Comments are closed.