Dla tych co sie smieja z…

Dla tych co sie smieja z…

Dla tych co sie smieja z machiny jaka jest ruska propaganda i ich chec do szerzenia antynaukowych postaw, krotki przyklad

A teraz moi drodzy krótka historia o tym jak działają rosyjskie trolle. To nie sa boty żadne, to są ludzie posługujący się dobrą (lub prawie dobrą) polszczyzną, zazwyczaj jednak nie wpadający tak łatwo jak tym razem. Mam wrażenie, że nie zdajemy sobie sprawy z tego na jaką skale prowadzone są te działania – często jest to bagatelizowane przez same trolle (tak zwana neutrollizacja), albo też przez osoby, które nie sa trollami, ale mają podobne poglądy (tu kłania się brak logiki – myślenie „to nie może być troll, bo ma takie poglądy jak ja, a ja jestem człowiekiem”). Ale do rzeczy.

Wczoraj opublikowałem tekst o spadku zaufania do nauki. Jako jednego z winnych podałem Putina, a raczej prowadzoną przez niego wojnę (dez)informacyjną. Tekst poszedł dość szeroko, między innymi dzięki temu, że zaszerowałą go Crazy nauka.

Nagle w komentarzach na blogu pojawia się cała dyskusja. Dyskusja mocno prorosyjska.

Pierwsze ostrzeżenie – wszystko pojawia się w jednym momencie praktycznie. Dziwne.

Drugie ostrzeżenie – nie znam nikogo, nikogo, kto pisałby o Rosji „FR”. Prezydent FR kojarzy się raczej z Macronem, mało kto używa sformułowania Federacja Rosyjska.

Trzecie ostrzeżenie – osoby ostrzegają o tym, że przestają mnie subować, czytać mojego bloga, usuwają z zakładek, czy dają mi ostatnią szansę, a… ja na prawdę mam dobrą pamięć do ludzi i choć nie znam bardzo dobrze moim wszystkich czytelników, to nie kojarze ani panów Patryka, Mariusza, Zbigniewa, ani pani Jadwigi.

I w końcu ostateczny dowód – DISQUS. To system komentarzy, który nie pozwala co prawda od niedawna (RODO SRODO) sprawdzać IP komentującego, ale pozwala na wyszukanie innych komentujących z tym samym IP. I co się okazuje? Widzicie to na trzecim screenie. Wszystkie te konta są z tego samego IP. Oczywiście zaraz ktoś powie, że może z tej samej firmy czy coś. Tak, z ambasady pewnie 😀 Otóż dodatkowo te konta zostały założone specjalnie pod tę notkę – dopiero co. I to są ich jedyne komentarze.

Nie mam pojęcia czy to jest profesjonalny troll, czy jakiś zacietrzewiony rusofil. Wiem na pewno, że tak właśnie manipuluje się w internecie. Zauważcie też teksty w stylu „nie tak łatwo manipulować Polakami!” to jest zabieg robienia z siebie polskiego patrioty, i podczepianie się pod „szkalujo Polaków”.

Komentujący zostali zbanowani na moim blogu, więc nie zobaczycie już ich pod notką, ale screeny są.

A teraz moi drodzy krótka historia o tym jak działają rosyjskie trolle. To nie sa boty żadne, to są ludzie posługujący…

Publiée par Michał Goo Górecki sur Jeudi 6 septembre 2018

#europa #swiat #nauka #ruskapropaganda #polska #rosja

Comments are closed.