#ciekawscycom Historia…

#ciekawscycom Historia…

#ciekawscycom

Historia Aitzaza Hasana – chłopca, którego śmierć uratowała życia 2000 uczniów

Przed Wami poruszająca historia Aitzaza Hasana Bangasha, pakistańskiego chłopca, którego bohaterska postawa uratowała ponad 2000 uczniów jednej ze szkół we wiosce Hangu.

Aitzaz był pakistańskim chłopcem w wieku szkolnym z dystryktu Hangu w prowincji Chajber Pasztunchwa, który zmarł podczas próby obezwładnienia zamachowca-samobójcy w dniu 6 stycznia 2014 roku. Chłopiec uniemożliwił mu wejście do swojej szkoły, w której znajdowało się ponad 2000 uczniów.

Heroiczny czyn Aitzaza, dokonany by ocalić swoich kolegów z klasy, poruszył serca Pakistańczyków. Nastolatek został okrzyknięty szahajem (męczennikiem) i narodowym bohaterem. Za jego czyn biuro premiera Nawaza Sharifa poradziło prezydentowi Mamnoonowi Husainowi, by ten uhonorował Aitzaza Hasana nagrodą cywilną Sitara-e-Shujaat (Gwiazda odwagi). Ponadto Aitzaz został ogłoszony Człowiekiem Roku Heralda w 2014 roku.

Ojcem Aitzaza Hasana jest Mujahid Ali, który w czasie ataku przebywał w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Typowym dla mężczyzn w tym zubożałym regionie było, aby wyjeżdżać za granicę, w tym do regionu Zatoki Perskiej, w celu zapewnienia godnego bytu swoim rodzinom. Nastoletni bohater miał również matkę, brata i dwie siostry. Aitzaz Hasan uczęszczał do 9. klasy w Ibrahim Zai High School. Kuzyn Hasana Mudassir Bangash opisuje go jako znakomitego ucznia, który brał udział we wszystkich możliwych zajęciach pozalekcyjnych.

Obszar, w którym żył Aitzaz Hasan, jest domem dla wielu szyickich muzułmanów, z których wielu zostało zabitych przez talibów. Nastolatek był znany z otwartej krytyki grup zbrojnych.

WIĘCEJ: http://ciekawscy.com/historia-aitzaza-hasana-chlopca-ktorego-smierc-uratowala-zycia-2000-uczniow/

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, proszę o polubienie fanpage’a i odwiedzanie strony z linku powyżej. Z góry dzięki!

#ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #swiat #zamach #czujedobrzeczlowiek

Comments are closed.