Wielki, jeśli w w ogóle nie…

Wielki, jeśli w w ogóle nie…

Wielki, jeśli w w ogóle nie największy żyjący historyk, co ja zresztą gadam – historyk wszechczasów, rozpoczął prace nad swoim nowym dziełem:

Władimir Putin opisze, jak Polska wywołała II wojnę światową

Władimir Putin, występując w czwartek przed niemal 2 tys. dziennikarzy (to rekord, bo rok temu było ich o 200 mniej), nawiązał m.in. do wrześniowej rezolucji Parlamentu Europejskiego, w której mowa jest o tym, że druga wojna światowa zaczęła się od podpisania układu Ribbentrop-Mołotow. Zapowiedział, że sam osobiście odpowie na dokument, który rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa od razu po jego przyjęciu nazwała „kolejnym wątkiem ordynarnego fałszowania historii”.

Gospodarz Kremla zaczął, jak oświadczył, pracować nad artykułem, w którym przedstawi, jak doszło do wybuchu wojny. Podkreślił przy tym, że wydał już polecenie historykom, by zaopatrzyli go w stosowne materiały i dokumenty.

Opowiedział też co nieco o swoich autorskich planach. Putin zamierza na przykład przypomnieć, że stalinowski ZSRR jako „ostatni” podpisał „układ o nieagresji” z Niemcami Hitlera. Wcześniej z Berlinem porozumiały się według niego inne stolice Europy, w tym Warszawa.

A Polska, jak wypomniał nam Putin, jeszcze „zrobiła wszystko, by wziąć udział w rozbiorze Czechosłowacji” razem z Hitlerem i w 1938 r. sięgnęła po dwa czeskie powiaty – „cieszyński i jeszcze jakiś”.

O tym, że pakt podpisany w sierpniu 1939 r. przez szefów dyplomacji Niemiec i Rosji tym się różnił od zawartych wcześniej przez państwa Europy z Berlinem „układów o nieagresji”, że był agresywnym spiskiem o wspólnym napadzie na sąsiadów, Putin oczywiście nie wspomniał.

Prezydent tak na przykład opowiedział o tym, jak rozwijała się sytuacja Brześcia: „Wojska Niemiec faszystowskich zajęły Brześć Litewski, a potem po prostu go oswobodziły. A tam zaszła Armia Czerwona. Rozumiecie czy nie? Chcę zapytać tych, którzy podejmują takie decyzje w Parlamencie Europejskim. Wojska Armii Czerwonej nie zajmowały tego terytorium Polski. Niemieckie wojska tam weszły, a potem oswobodziły i weszły radzieckie. O czym to mówi?”. Putin najwyraźniej sugerował, że siły zbrojne Stalina zaczęły wyzwalać czy to sam Brześć, czy całą wschodnią część Rzeczypospolitej spod okupacji hitlerowskiej już we wrześniu 1939 r.

Na swej konferencji Putin wypomniał Polakom jeszcze jedną krzywdę wyrządzoną przez nich Rosji. Według niego oddzielny naród ukraiński wymyślił „hrabia Potocki [Jan – pisarz z przełomu XVIII i XIX w.] i inni Polacy”.

https://wyborcza.pl/7,75399,25530981,putin-opisze-jak-polska-wywolala-ii-wojne-swiatowa.html#s=BoxWyboLink

#swiat #historia #rosja #polska #iiwojnaswiatowa #bekazpodludzi #neuropa #4konserwy

Comments are closed.