W trakcie czytania zachęcam…

W trakcie czytania zachęcam…

W trakcie czytania zachęcam do odpalenia załączonego filmiku jako subtelne tło muzyczne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Epidemia wirusa 2019-nCoV, cz. 1[Fakty]:
8 grudnia 2019, Wuhan – Chiny
Pojawiają się pierwsze informacje o dziwnej chorobie płuc, na którą zapadają klienci i sprzedawcy na lokalnym rynku z owocami morza. Pomimo doniesień o kilkunastu chorych, w tym 7 w stanie krytycznym, bazar jest otwarty do 31 grudnia 2019 roku. W międzyczasie Hongkong, Makau i Tajwan zaostrzają swoje procedury kontroli przylotów.
Podejrzanych przypadków: 27
Potwierdzonych: brak danych
Zgonów: brak danych
Kraje: Chiny

2-3 stycznia 2019, Wuhan – Chiny
Dwa dni po wycieku tajnego raportu, Chiński rząd przyznaje się do posiadania informacji o pojawieniu się niezidentyfikowanej choroby płuc, a następnie oficjalnie zamyka rynek i ogłasza go strefą objętą kwarantanną. Miejscowe władze i lekarze uspokajają mieszkańców prowincji przekonując, że Wuhan dysponuje najlepszymi placówkami medycznymi w kraju i że choroba jest pod kontrolą. Chińskie media zgodnie z retoryką Pekinu zapewniają obywateli, że epidemia jest zarzegnana i zachęcają do przygotowań do świętowania Chińskiego Nowego Roku. W międzyczasie Singapur i Tajlandia zaostrzają swoje procedury kontroli przylotów. Chiński internet wrze od plotek i skanów wiadomości, które przeczą oficjalnej wersji przestawianej przez władze. Z informacji rozpowszechnianych w chińskim serwisie społecznościowym Weibo wynika, że pierwsze zachorowania pojawiły się długo wcześniej.
Podejrzanych przypadków: 44
Potwierdzonych: 0
Zgonów: 0
W kwarantannie: 121
Kraje: Chiny

5 stycznia 2019, Wuhan – Chiny
Chińscy lekarze jako źródło zapalenia płuc typują wstępnie powikłania po sezonowej i ptasiej grypie. Liczba podejrzanych przypadków rośnie do 59 osób, w tym 7 w stanie krytycznym. Wszystkie zarażone osoby objęte są kwarantanną, a 163 kolejne osoby, z którymi chorzy mieli kontakt są objęci obserwacją. Na tą chwilę brak jest jakichkolwiek doniesień o rozprzestrzenaniu się choroby między ludźmi, nie chorują też przedstawiciele służby zdrowia.
Podejrzanych przypadków: 59
Potwierdzonych: 0
Zgonów: 0
W kwarantannie: 163
Kraje: Chiny

6 stycznia 2020, Atlanta – USA
Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób Zakaźnych (CDC) wydaje ostrzeżenie dla podróżnych do Wuhan na poziomie 1 („Stosuj zwykłe środki ostrożności”) z zaleceniami dotyczącymi mycia rąk, a także unikania zwierząt, targów zwierzęcych i kontaktu z chorymi ludźmi.
Podejrzanych przypadków: 59
Potwierdzonych: 0
Zgonów: 0
W kwarantannie: 163
Kraje: Chiny

9 stycznia 2020, Genewa – Szwajcaria
WHO potwierdza, że za wybuch epidemii nieznanego pochodzenia odpowiada koronawirus wyizolowany od jednej z hospitalizowanych osób. Tego samego dnia umiera 61-letni mężczyzna, który był stałym klientem rynku w Wuhan. Lekarze informują, że zmarły cierpiał na przewlekłą chorobę wątroby i zmarł z powodu niewydolności serca oraz zapalenia płuc.
Podejrzanych przypadków: brak danych
Potwierdzonych: 41
Zgonów: 1
W kwarantannie: 163
Kraje: Chiny

10 stycznia 2020, Chiny
Na bazie sekwencjonowania genów wyizolowanego koronawirusa, naukowcy wstępnie identyfikują go jako pochodną wirusa SARS (czynnika etiologiczny ciężkiego ostrego zespołu oddechowego).
Podejrzanych przypadków: brak danych
Potwierdzonych: 41
Zgonów: 1
W kwarantannie: 717
Kraje: Chiny

11 stycznia 2020, Chiny
Władze zarządzają przymusową kwarantanne dla ponad 700 osób, które miały jakikolwiek kontakt z 41 chorymi, w tym ponad 400 pracowników opieki zdrowotnej. Według chińskich władz, od 5 stycznia nie odnotowano żadnych nowych przypadków zachorowań. WHO na swoich stronach publikuje wstępne wytyczne dotyczące porad turystycznych i prowadzenia badań w laboratoryjnych.
Podejrzanych przypadków: brak danych
Potwierdzonych: 41
Zgonów: 1
W kwarantannie: 717
Kraje: Chiny

#chiny #wirus #choroba #epidemia #swiat #ciekawostki #nocnazmiana #2019ncov #zdrowie #koronawirus #wuhan #polska #tajlandia #japonia #koreapoludniowa #tajwan #usa #ameryka #singapur #wietnam #kanada #indie #szkocja #malezja #rosja #filipiny #wlochy #zjednoczoneemiratyarabskie #nepal #brazylia

Comments are closed.