@Klub_Jagiellonski:…

@Klub_Jagiellonski:…

@Klub_Jagiellonski: Nawiązując do wczorajszego, inspirującego wpisu @Kruchevski i innych użytkowników, które bardzo celnie zwracają uwagę na problem pustynnienia polski, warto przeczytać rozmowę z Kamilem Wyszkowskim z Global Compact Network Poland.

Jak mówi „w Polsce wody brakuje, a w nadchodzących latach będzie jej jeszcze mniej. A w sytuacji gwałtownych opadów i powodzi nie mamy systemu zbiorników retencyjnych, które są w stanie przyjąć nadmiary wody i umożliwić powstrzymanie lub ograniczenie skali niszczycielskiego żywiołu? W konsekwencji zaniedbań Ministerstwo Rolnictwa wydaje regularnie miliardy złotych na odszkodowania dla rolników, zarówno w przypadku suszy, jak i powodzi.”

O tym gdzie drzemie potencjał największego, globalnego kryzysu spowodowanego brakiem wody:
„Najmniej ludny stan indyjski to dwukrotność populacji Polski. W Indiach i Pakistanie regularnego dostępu do wody pozbawione są dziesiątki (!) milionów obywateli. Oba państwa zaczynają coraz intensywniej rywalizować o dostęp do kurczących się źródeł wody. A przypominam, że mówimy tutaj o krajach dysponujących bronią nuklearną. Gdyby miała rozpocząć się masowa emigracja z Indii i Pakistanu w kierunku miejsc zasobnych w wodę, to kryzys migracyjny, który dotknął Europę byłby tylko igraszką. W mojej ocenie skończyłoby się to wojną na Półwyspie indyjskim i destabilizacją basenu Morza Arabskiego i Zatoki Bengalskiej.”

O tym co, zdaniem UN, było prawdziwym zarzewiem kryzysu migracyjnego, poprzedzającego polityczne następstwa:
„Kiedy tąpnęło rolnictwo, ludzie z prowincji masowo ruszyli do miast, ale nie znaleźli w nich pracy. Co się wtedy dzieje? Nastroje się radykalizują. Kogo się wini? Rząd. A co z taką krytykowaną władzą się robi? Obala się. Dalej mieliśmy już cały łańcuch wydarzeń: wybuch Arabskiej Wiosny, wojna domowa w Syrii, pojawienie się ISIS, wielkie ruchy migracyjne do Europy. Ale kamykiem, który spowodował zejście lawiny była susza.”

Całość tutaj: https://klubjagiellonski.pl/2019/03/27/na-zmianach-klimatu-mozemy-jeszcze-zarobic/?fbclid=IwAR2AvQuMMBDbnNx3YKjAziB1VLNXko6gfzm9K5cbtA7d9Aq3IFNo8rGF334

Wpis naszego redaktora: https://www.facebook.com/bbrzyski/photos/a.697556953980638/713013205768346/?type=3&theater

pokaż spoiler #polityka #geopolityka #ekologia #4konserwy #neuropa #swiat #gruparatowaniapoziomu #nauka #polska

Comments are closed.