Jeśli to badanie/kalkulacja…

Jeśli to badanie/kalkulacja…

Jeśli to badanie/kalkulacja by się potwierdziła, oznaczałoby to że globalne ocieplenie spowodowałoby niezłe geopolityczne przetasowanie sił. A to wielu mocarstwom bardzo się nie podoba.Chińczycy rzeczywiście działają w stronę ograniczenia globalnego ocieplenia -zaraz ktoś powie że otwierają sporo kopalni węgla. Otóż oni dywersyfikują źródła energii, stąd pełen wachlarz źródeł of atomu, po gaz i węgiel[które jak na razie muszą być bazą energetyczną, póki odnawialne nie będą mogły magazynować energii], ale generalnie widać potężny trend przejścia na zieloną energię, co widać po olbrzymich inwestycjach jakie idą w tą dziedzinę. Natomiast USA pod wodzą Trumpa odchodzi od porozumień paryskich, inwestycje w zieloną energię są w stagnacji. Dziwne, jak na kraj który z powodu globalnego ocieplenia ma stracić na PKB.Kanada tryharduje w walcę z globalnym ociepleniem ale akurat najwięcej zyska[nawet kanadyjczykom podoba się GO xD https://www.businessinsider.com/why-canada-secretly-loves-climate-change-2017-5?IR=T ], Rosja ma na to wyjebane[i w sumie jak widać robią słusznie] -rosja już obecnie jest największym eksporterem zboża, a w przypadku zwiększenia się temperatur na wschodzie[http://www.russianinsight.com/soviet-era-grain-record-seen-tumbling-on-bumper-russian-crop/] ta strefa powiększy się jeszcze dalej na północ. Jak przywołuje financial times[https://www.ft.com/content/27e6c7c8-ce5c-11e9-b018-ca4456540ea6]

One of the speakers at the Valdai meeting talked of Russia as a future “water and food superpower”. With global food consumption predicted to rise by up to 50 per cent by mid-century, even as increased droughts damage other grain-producing areas of the world, this is not a fantastical proposition.

Rosja może stać się potęgą żywnościową, pośród świata nękanego przez susze. Największym zagrożeniem dla Rosji[i dla innych eksporterów surowców kopalnych] będzie odejście od użycia tych surowców i większa samowystarczalność państw. Europa w sprawie walki z GO też tryharduje chociaż generalnie zyska[ale mniej niż kanada]. Jeśli europa rzeczywiście planuje zrealizować ambitny plan „zero emission” do 2050r, to możemy pożegnać nawet i naturalny gaz, który także produkuje CO2, więc Rosja i inni eksporterzy dostaną mocno po dupie.
Najwięcej po dupie dostaną[tutaj bez niespodzianek] -indie, afryka, indonezja, i ameryka południowa.
Jak to powiedział jeden z autorów badania:
„This is like taking from the poor and giving to the rich”( ͡° ͜ʖ ͡°)

Powiem tak, szykuje się nowy ład światowy i możliwe że pozmieniają się globalne systemy bezpieczeństwa jak i sojusze. Jeśli GO będzie wzrastać, afrykę trzeba będzie po prostu odgrodzić, no chyba że ruskie i kanada zechcą przyjąć do siebie przybyszy na te nowe połacia terenów które otworzą się do zamieszkania z powodu podwyższenia temperatury o 2*C.
Alternatywą jest zatrzymanie GO, albo wpompowanie miliardów w Afrykę i resztę świata aby mogli jako tako sobie radzić z nadchodzącym problemem. Szczerze mowiąc ta ostatnia opcja nie wydaje się zbyt perspektywiczna -lepiej te pieniądze zainwestować w badania i implementacje taniej energii u nas przez co jest szansa że odnawialne źródła energii staną się dostępne i dla reszty świata w bliższej perspektywie, niż gdyby zaczęsto te pieniądze inwestować teraz[tzw. zysk z odroczenia, jeśli poczekasz rok będziesz mieć lepszą technologię za tą samą cenę]. Jako że Afryka stanie się mniej przyjazna do zamieszkania, imperatywem jest promowanie przez europejczyków edukacji wśród kobiet, antykoncepcji, aborcji i polepszenia warunków sanitarnych, tak aby zmniejszać dzietność na miejscu, przez co unikniemy zalewu przez imigrantów. Jeśli sytuacja byłaby bardzo zła, to zostają drastyczne środki, ale miejmy nadzieje że do tego nie dojdzie.

Tutaj badanie, oryginał jest na nature[https://www.nature.com/articles/nature15725] ale nasze plebejskie uniwerki nie dają dostępu do takich poczytnych źródeł więc trzeba się ratować dobrym ziomkiem autorem który udostępnił xD
http://emiguel.econ.berkeley.edu/assets/miguel_research/66/BurkeHsiangMiguel2015.pdf
Mapka przyrostu GDP jest na 4 stronie.

#europa #rosja #usa #chiny #swiat #globalneocieplenie #gruparatowaniapoziomu

Comments are closed.