Hipoteza Medei: Ziemia…

Hipoteza Medei: Ziemia…

Hipoteza Medei: Ziemia zniszczy życie

Czy „Matka Natura” podobnie jak mityczna Medea zabije swoje dzieci? Peter Ward twierdzi, że produkty nadmiernego rozwoju form życia doprowadzą w końcu do jego samounicestwienia lub ograniczenia, podobnie jak było to w przypadku innych okresów masowego wymierania. Niedawny rozwój wypadków pokazuje nam bowiem, że Natura ma dla nas w zanadrzu jeszcze wiele niespodzianek

Peter Ward – paleontolog z University of Washington zaproponował niedawno nową teorię sugerującą, że Ziemia jest „zaprogramowana” na zabijanie, gdy tylko życie rozszerzy się na niej nadmiernie. Ludzie nie będą być może pierwszymi ofiarami, bowiem w historii planety miliony gatunków znikało i pojawiało się.

Swe wnioski na temat „hipotezy Medei” Ward opisuje w swej niedawno wydanej książce. Gwałtowna zmiana w globalnej temperaturze doprowadzi najprawdopodobniej do niepohamowanego wzrostu poziomu wód, które zmienią kształt linii brzegowej i wpłyną na wiele miast i terenów uprawnych.

– Mówiąc krótko, nie jest dobrze – mówi Ward. Jeśli ludzie w jakiś sposób zniknęliby, świat powróciłby do naturalnego, nienaruszonego stanu. Mówiąc krótko, jesteśmy odpowiedzialni za „efekty Medei”
Medea Warda odnosi się symbolicznie do postaci z greckiej mitologii, która zabiła swe własne dzieci. Twierdzi on, że życie podobnie jak Medea, zabije w końcu własne twory.
– Życie tętni i wrze, zaś przez swe produkty i działania doprowadza do tego, że na planecie nie da się już mieszkać.

Broń użyta przez Ziemię-Medeę ma opierać się na interakcji między atmosferą, lądami i oceanami – twierdzi Ward, który przez lata próbował dowieść, że to klimat odpowiedzialny był za największy w historii okres wymierania, który miał miejsce 250 milionów lat temu. Rysuje on też pewien scenariusz, który rozpoczyna się od zmiany klimatu powodującej rozwój siarkolubnych mikrobów w ziemskich oceanach. Produkowany przez nich siarkowodór rozpocznie sekwencję wydarzeń, której efektem będzie zatrucie organizmów morskich i lądowych na skalę globalną.

#swiat
#antynatalizm

Comments are closed.