76 lat temu… 2 czerwca…

76 lat temu… 2 czerwca…

76 lat temu…

2 czerwca 1943 roku Ukraińcy z UPA dokonali przerażającej zbrodni na polskich mieszkańcach wsi Hurby, w województwie wołyńskim. W ataku na nieistniejącą dziś miejscowość zginęło około 250 osób, w tym liczne dzieci i kobiety.

Napastnicy w liczbie około 1000 osób, wśród których były również kobiety, przystąpili do mordowania Polaków za pomocą siekier, wideł i bagnetów. Ofiary poddawano przed śmiercią licznym torturom, kobiety gwałcono. Część zabudowań wsi spalono, liczne ofiary zginęły od ognia.

Napastnicy nie oszczędzali nikogo: bolesną śmierć zadawali nawet dzieciom, kobiety były gwałcone, a wielu osobom odcinano poszczególne części ciała. Ofiary zbrodni i ich oprawcy doskonale się znali. Wielu łączyła nawet zażyła, wielopokoleniowa przyjaźń.

Na nic jednak zdały się prośby o litość i darowanie życia. Jednocześnie banderowcy podpalili wiele zabudowań, a w pożarach zginęły kolejne osoby. Napastnicy dokonywali również grabieży, plądrowali gospodarstwa i zabierali wszystko, co tylko mogli. Ocaleni z napadu Polacy uciekli w kilku grupach do pobliskiej miejscowości Mizocz. Po drodze byli wyłapywani i mordowani przez banderowców.

Po kilku dniach, w asyście niemieckiej żandarmerii, Polacy powrócili do Hurb, aby pochować zamordowanych rodaków i zabrać ze sobą nielicznych ocalałych, którym udało się gdzieś ukryć. Z późniejszych relacji wynika, że Ukraińcy powrócili do miejscowości i zbezcześcili wiele zwłok. Ciała były wygrzebywane z ziemi i rozrzucane po pobliskich polach.

#wmrokuhistorii #historia #polska #iiwojnaswiatowa #kalendarium #zbrodnia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #ukraina #swiat #ciekawostkihistoryczne #upa #wolyn #kresy

Comments are closed.